Aklında Soru Kalmasın!

Eğer aramaların sonuçsuz kaldıysa, talebini karşılamıyorsa veya farklı biz çözüm arayışındaysan, biz sana ulaşalım.

Teşekkürler, Ahmet

HDIFiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ye göstermiş olduğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz en kısa süre içerisinde sana en uygun çözümü sunabilmek adına, vermiş olduğun telefon numarası üzerinden seninle iletişime geçecek.

Ürünlere Göz At

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında merak ettiğin her şey burada.

"Bireysel Emeklilik Sistemi nedir?", "Hayat Sigortası neden yaptırmalıyım?", "Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının teminatları nelerdir?" ve "Otomatik Katılıma kimler dahil olacak?" gibi soruların olduğunu biliyoruz. Bu ve daha fazla sorun için cevapları burada bulabilirsin.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında merak ettiğin her şey burada.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), gelecek için bugünden birikim ve tasarruf yapmanı sağlayarak emeklilik döneminde elde edeceğin ek gelir ile refah seviyeni arttırmanı ya da hayallerini gerçekleştirmeni amaçlayan özel emeklilik sistemidir.

Kimler Bireysel Emeklilik Sisteminden Faydalanabilir?

Yaş sınırı olmaksızın herkesin BES’e katılması mümkün. Öğretmen, doktor ya da SGK üyesi olup olmamanın BES için bir önemi yoktur. BES yaptırmak istiyorsan bu sisteme kolaylıkla katılabilirsin.

Emeklilik Hakkı Nasıl Kazanılır?

Emeklilik hakkın için sistemde en az 10 yıl kalmalı ve 56 yaşını tamamlamalısın. Başka bir şartı yok!

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenli mi?

Bireysel Emeklilik Sisteminde denetim mekanizması son derece sağlam ve güvenlidir. Emeklilik şirketlerinin faaliyetlerinin T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlendiğini de bilmeni isteriz.

Ayrıca emeklilik hesaplarını, emeklilik şirketlerinin mali bünyesinden bağımsız olarak Takasbank nezdinde saklıyoruz.

Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki Birikimler Haczedilebilir mi?

Sistemde bulunduğun ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarı haczedilemez, rehnedilemez ve iflas masasına dahil edilemez. Sadece nafaka borçları buna dahil değildir.

Kısaca açıklamak gerekirse; sistemde 10 aydır bulunduğunu ve 10.000 TL’lik bir birikimin olduğunu düşünelim. Haciz tarihinde aylık brüt asgari ücretin 5.004 TL olduğu varsaydığımızda, brüt ücret ile sistemde bulunduğun ay çarpıldığında çıkan sonuca dokunulmayacaktır.

10*5.004 TL = 50.040 TL’lik birikim tutarı haczedilmeyecektir.

En Az Ne Kadar Ödeyerek Sisteme Giriş Yapılabilir?

Bireysel Emeklilik Planları’nın her biri için “Asgari Katkı Payı” tutarı belirlenmiştir. Bu tutar yapabileceğin en az ödeme miktarıdır. Fakat tavsiye edilen minimum Katkı Payı tutarı 150 TL’dir.

BES için minimum ödeme miktarı belirlenmesine karşın ödemeler için üst bir limit yoktur.
En az miktar belirlenmesi karşın ödemeler için üst limit belirlenmemiştir.

Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Ne Zaman Yürürlüğe Girer?

Bireysel Emeklilik sözleşmesi, Katkı Payı olarak yapılan ilk ödemenin kredi kartı ile yapılması durumda varsa blokaj süresi tamamlandıktan sonra, hesap ödemelerinde eş zamanlı Katkı Payı tutarının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer.

Fon Dağılımı Değiştirilebilir mi?

Evet! Yılda 12 kere Fon Dağılımı’nı değiştirebilirsin.

Fonlar Nasıl Yönetilmektedir?

Bireysel Emeklilik hesaplarına ödenen Katkı Payları, seçtiğin emeklilik yatırım fonlarında profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmektedir.

Eğer herhangi bir fon dağılımı tercihinde bulunmazsan birikimlerin, dahil olunan plan kapsamında sunulan standart fonda yatırıma yönlendirilir.

Ayrıca HDI Fibaemeklilik olarak, fon yöneticini kendin seçeceğin “Fon Market” uygulamamızın da olduğunu bilmeni isteriz.

Tüm fonlarımız Fiba Portföy Yönetim A.Ş. uzman kadrosu tarafından yönetilmektedir.

Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırdığın her 100 TL katkı payı için devlet de senin adına Bireysel Emekliliğin için 30 TL Katkı Payı verir. Bu her 100 TL için fazladan gelen 30 TL’lik ek gelir, Devlet Katkısıdır.

Devlet Katkısı, 01.01.2013-21.01.2022 tarihleri arasında yatırılan katkı payları için %25, 22.01.2022 tarihinden itibaren yatırılan katkı payları için %30 olarak hesaplanmaktadır. Örnek olarak 22.01.2022 tarihine kadar ödenecek 20.000 TL katkı payı için 5.000 TL Devlet Katkısı, sonrasında ödenen 40.048 TL için 12.014,40 TL devlet katkısı hesaplaması yapılacaktır.

Alabileceğin maksimum yıllık Devlet Katkısı ise o yıla ait asgari brüt ücret tutarının %30’u kadardır.

Bir katılımcı için bir takvim yılında ödenen ve Devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı ilgili takvim yılına ait hesaplamaya ilişkin dönemin sona erdiği tarihte geçerli brüt asgari ücretin hesaplama dönemine isabet eden toplam tutarını aşamaz.

Herkes İçin Devlet Katkısı Ödenir mi?

Vergi mükellefi olup olmadığına, mesleğine bakılmaksızın bireysel ya da gruba bağlı Bireysel Eemeklilik sözleşmesi dahilinde Katkı Payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların alt soyları tarafından ya da bu kişiler adına yatırılan Katkı Payları için Devlet Katkısı ödenir.

Fakat İşveren Grup Emeklilik Sözleşmeleri’ne Devlet Katkısı ödenmez.

2024 Yılı İçin Maksimum Ne Kadar Devlet Katkısı Alabilirim?

Maksimum Maksimum Devlet Katkısı 2024 Yılı Brüt Asgari Ücret Toplamı olan 240.030 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre 2024 yılı içinde alınabilecek maksimum Devlet Katkısı tutarı 72.009 TL'dir.

Başka Biri Adına Ödeme Yaptığım Zaman O da Devlet Katkısından Faydalanabilir mi?

Elbette faydalanır. Devlet Katkısından yararlanabilmek için bireysel veya gruba bağlı emeklilik hesabına Katkı Payı ödeyen kişinin, katılımcının kendisi olma koşulu aranmaz. Bu emeklilik sistemlerine dahil olan herkese devlet tarafından Katkı Payı ödenmektedir.

Devlet Katkısının Yanı Sıra Bireysel Emeklilik Sistemindeki Vergi Avantajından da Faydalanabilir miyim?

01.01.2013 tarihi itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi değişti. Önceki sistemde bulunan vergi avantajı yeni sistemde katılımcı için daha avantajlı bir sistem olan Devlet Katkısı olarak değişmiştir.

Kısacası ödenen Katkı Payının vergi matrahından indirilmesi uygulaması yerine, Devlet Katkısı uygulaması gelmiştir.

Devlet Katkısı Hangi Hesapta Değerlendirilmektedir?

Devlet katkısı, Takasbank nezdinde katılımcının Bireysel Emeklilik hesabı kapsamındaki alt hesabında saklanacak olup Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek olan yatırım fonlarında değerlendirilecektir.

Devlet Katkısının Hak Ediş Süreleri Nedir?

Devlet Katkısı kanunu 1 Ocak 2013 yılında yürürlüğe girdiği için bu tarihten sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olanların devlet katkılarını hak ediş süreleri aşağıdaki gibidir.

 • En az 3 yıl sistemde kalanlar Devlet Katkısı ve getirilerinin %15'ine,
 • En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine,
 • En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına,
 • 10 yıl sistemde kaldıktan sonra ve 56 yaşını dolduranlar Devlet Katkısının tamamına hak kazanırlar.
 • Sistemde 3 yıldan az kaldığın takdirde Devlet Katkısı hakkı ortadan kalkar.

Sisteme Önceden Girmiş Katılımcılar Devlet Katkısına Nasıl Hak Kazanabilir?

Devlet Katkısı 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yürürlüğe girdiği için bu tarihten öncekiler için şöyle bir avantaj vardır.

Kayıt olduğun tarihe ek olarak 1 Ocak 2013 yılından itibaren 3 yıl sistemde kalma şartı ile bir kereye mahsus emekliliğin için aşağıdaki hak ediş süresi eklenir.

 • Sistemde 3 yıldan fazla, 6 yıldan az bulunursan 1 yıl,
 • Sistemde 6 yıldan fazla, 10 yıldan az bulunursan 2 yıl,
 • Sistemde 10 yıldan fazla bulunursan 3 yıl.

Devlet Katkısının Hesabıma Yatıp Yatmadığını Nasıl Takip Edebilirim?

 • İnternet şubemizden,
 • 444 82 88 numaralı Çağrı Merkezimizden,
 • Takasbank WEB sitesi üzerinden “e-Devlet ile Giriş” alanından e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra “Takasbank Bilgilendirme Sistemi” alanından Takasbank şifresi oluşturularak ve ilgili bilgilere erişim sağlayabilirsin.

Kredi Kartı Blokaj Süresi Nedir ve Kaç Gündür?

Katkı payı ödemesinin kredi kartı ile yapılması halinde yurt içi/yurt dışı bankalara ait kredi kartları için blokaj süresi 41 gün uygulanmaktadır. Blokaj süresi bankalarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde değişiklik gösterebilir.

BES’ten Erken Ayrılma Durumunda Stopaj Nasıl Uygulanır?

Sistemden ayrılma durumunda, Devlet Katkısının hak kazanılan bölümüne ilişkin getirisi üzerinden aşağıda belirtilen oranlarda stopaj uygulanır.

 • 10 yıldan az süreyle Katkı Payı ödeyerek ayrılanlardan %15,
 • 10 yıl süreyle Katkı Payı ödemekle birlikte emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlardan %10,
 • Emeklilik, vefat, maluliyet nedeniyle ayrılanlardan %5 kesinti yapılır.

BES’de Otomatik Katılım Nasıl Olacak?

45 yaşın altında olmak şartıyla, özel ve kamu sektöründe çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak emeklilik hesabı açılması ve ilk aydan başlayarak kişinin kendi maaşından Katkı Payı kesintisi yapılarak sisteme dahil olmasıdır.

Şirketler çalışan sayısına bağlı olarak kademeli bir şekilde sisteme dahil edilecektir.

Kıdem Tazminatı Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarılacak mı?

Kıdem Tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince işçiye vermiş olduğu bir tazminat şeklidir.

Yeni kıdem tazminatı modeliyle birikmiş kıdem tazminatı haklarının Bireysel Emeklilik fonlarına aktarılması söz konusu olabilir.

Kıdem tazminatlarının Bireysel Emeklilik Sisteminde biriktirilmesi ile ilgili süreç henüz kesin bir karara bağlanmamıştır.

Bireysel Emeklilik Konusunda Yararlanabileceğim İnternet Siteleri Hangileridir?

Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği için tıklayınız.

Hazine Müsteşarlığı Bireysel Emeklilik Sistemi için tıklayınız.

Sermaye Piyasası Kurulu için tıklayınız.

Takasbank Bireysel Emeklilik Sistemi için tıklayınız.

Emeklilik Gözetim Merkezi için tıklayınız.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, devlet tarafından birikim yapmanı destekleyen ve emeklilik döneminde elde edeceğin ek gelir sayesinde yaşam standardından ödün vermeden rahat bir emeklilik yaşamana yardımcı olacak emeklilik sistemidir. 

Kimler Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne Dahil Olacak?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne 45 yaş altı tüm çalışanlar zorunlu olarak dahil edilecek.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Ne zaman Başlayacak?

Yeni bir Emeklilik Sistemi bizleri bekliyor. Bu sistemin detayları yavaş yavaş netleşecek olsa da biz, genel hatlarıyla "Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi"ni mevcut resmi açıklamalar doğrultusunda aktaracağız.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışacak?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde, maaşının miktarına göre kesinti olacak ve hem devlet hem de işverenin senin birikimine katkı yapacak. Bu kesinti ve katkılar her ay sonunda hesabında birikmeye devam edecek. 

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nden Çıkılabilecek mi?

Bu sistemden çıkman için emekliliğinin gelmesini beklemen gerekecek. Emeklilik zamanın geldiğinde sistemden çıkarken işveren kesintisi ve devlet katkısının tamamını hak edeceksin.

Kıdem Fonu Nedir?

Kıdem fonu, kıdem tazminatının fonlu bir sisteme geçirilip aynı zamanda Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile entegre edilmesi anlamına gelmektedir. 

Kıdem Fonu Nasıl Çalışacak?

Kıdem, her yılın sonunda işverenin tarafından fon hesabına yatırılacak. Kıdem birikimini emeklilik zamanın gelince alabilecek ve kıdeminin yatıp yatmadığını, ne kadar birikiminin olduğunu ise hesabından takip edebileceksin. 

Kıdem Tazminatı Fonlu Sistem’e Kimler Dahil Olacak?

Bu sisteme, yeni işe girenler ve belirli bir çalışma süresine sahip olanlar zorunlu olarak katılacak. Emekliliğine az bir süre kalıp belli bir yaşın üstünde olanlar ise sisteme dahil edilmeyecek. 

Türkiye'de ikamet etmeyen Türk vatandaşları, döviz cinsinden BES'e dahil olabilme imkanı var mıdır?

7226 Sayılı Kanunun 18 inci maddesi ile 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun 5 inci maddesinde değişiklik yapılarak; Türkiye’de ikamet etmeyen Türk vatandaşlarının ve 5901 sayılı Kanunun 28 inci maddesi kapsamındaki kişilerin (çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler) döviz cinsinden bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmesine imkan sağlanmaktadır.

Dövizle yapılacak katkı payları tutarlarında kur farkı dikkate alınır mı?

7226 Sayılı Kanunun 18 inci maddesi ile 4632 sayılı Bireysel Emeklilk Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nuna ilişkin düzenleme paralelinde, bu Kanunun 4 üncü maddesi ile Gelir Vergisi Kanunun 75 inci maddesine eklenen fıkra uyarınca, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemelerinin yatırıldığı yabancı para cinsinden kurulan emeklilik yatırım fonlarından elde edilen irat tutarının tespitinde kur farkı dikkate alınmayacaktır.

Döviz cinsinden BES'e ödenen katkı payları için devlet katkı payında değişiklik söz konusu mu?

Bilindiği gibi bireysel emeklilik sisteminde, ilgilinin sisteme ödediği katkı payının %30'u kadar Devlet katkısı ödenmektedir. Bu Kanunun 19 uncu maddesi ile 4632 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinde değişiklik yapılarak, döviz cinsinden bireysel emeklilik sistemine ödenen paylar için söz konusu oranın %10'a kadar indirilmesine yönelik olarak Cumhurbaşkanına yetki verilmektedir.

Döviz cinsinden ödeme yapabileceğim bir BES Plan başlatabilir miyim?

Yapılan resmi açıklamalara göre çalışmalarımızı hızla tamamlamak için çalışıyoruz. En kısa sürede yine sektörde bir ilke imza atmak en önemli hedefimiz. Döviz cinsinden ödemeli BES Planımızı hazır hale getirdiğimizde sitemizde BES Planlarımız arasında yayınlacağız ve sizlere duyurular yoluyla gelişmeleri ileteceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Döviz cinsinden BES'e ödenen Katkı Payları için Devlet Katkı Payı oranı yüzde kaçtır?

Bireysel Emeklilik Sistemine yabancı para cinsinden yapılan Katkı Payı ödemeleri için 4632 sayılı BES Tasaruuf ve Yatırım Sistemi Kanunun ek birinci maddesinin birinci fıkrası uyarınca; işveren tarafından ödenenler hariç, katılımcı adına BES hesabına ödenen Katkı Payları için Devlet Katkısı hesabında kullanılan oran, yabancı para cinsinden yapılan Katkı Payı ödemeleri için %10 olarak belirlenmiştir. Bu karar, 24.04.2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmış olup 2477 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca yürürlüğe girmiştir.

18 Yaş Altı Küçüklerin BES’e Dahil Edilmesinde Asgari Yaş Sınırı Var mıdır?

Hayır. 18 yaşından küçüklerin BES’e dahil edilmesinde asgari yaş sınırı bulunmamaktadır. Yaş sınırı olmaksızın yeni doğanlar dahil olmak üzere herkes BES’e katılabilir.

Hemen Başvur

18 Yaş Altı Küçükler, BES’e Nasıl Katılabilir?

18 yaş altı kişiler, işlemlerinin katılımcı ad ve hesabına kanuni temsilcileri tarafından gerçekleştirilmesi yoluyla sisteme dahil olurlar.

Kanuni temsilci olarak HDI Fibaemeklilik online kanallarımızdan başvuru yaparak ya da 444 82 88 numaralı Müşteri Hizmetlerimizi arayarak, dağıtım kanallarımızdan yüz yüze görüşme yaparak bireysel emeklilik sözleşmesi başlatıp kanuni temsilcisi olduğun 18 yaş altındaki kişileri sisteme dahil edebilirsin.

Hemen Başvur

18 Yaş Altı Küçüklerin BES’te Kanuni Temsilcisi Kim veya Kimlerdir?

Kanuni temsilci bazı özel durum haricinde, esas olarak;

 • Anne ve babanın evlilik birliğinin devamı halinde hem anne hem baba,
 • Anne ve babanın evlilik birliğinin sonlandığı durumda velayetin verildiği taraf,
 • Anne ve babanın hayatta olmaması halinde veya bir nedenle çocuğun velayetinin anne ve babadan alındığı durumlarda mahkemece tayin edilen vasidir.

18 Yaş Altı Küçüklere Ait Sözleşmeler Devlet Katkısından Yararlanabilir mi?

Evet. Devlet katkısı uygulamasında diğer sözleşmelerden her hangi bir farklılık yoktur, ödenen katkı paylarının %30’u oranında Devlet Katkısı avantajı bulunmaktadır. Devlet katkısı olarak ödenecek tutar ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret toplamının %30’u ile sınırlıdır.

18 Yaş Altı Küçükler BES’ten Ne Zaman Emekli Olabilir?

Sisteme ilk giriş tarihinden itibaren 10 yıl süreyle sistemde kalınması ve 56 yaşını doldurması gerekir.

18 Yaş Altı Küçüklere Ait Sözleşmelerde Katkı Payı Ödeyen Kimler Olabilir?

Katkı payı ödemeleri kanuni temsilciler veya kanuni temsilciler tarafından yasaklanmamış olması veya sonradan itiraz edilmemesi kaydıyla kanuni temsilciler dışında kalan kişiler tarafından sözleşmeye “katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişi” olarak kaydedilen kişiler tarafından yapılabilir.

Portföy Yönetim Şirketi (PYŞ) nedir?

Özel olarak portföy yöneticiliği faaliyetinde bulunmak üzere sermaye piyasası mevzuatında belirlenen şartları yerine getirerek Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi almış anonim şirketlere Portföy Yönetim Şirketi (PYŞ) denir. Bu şirketler, fon yönetimi konusunda uzmanlaşmış ekipleri ile birikimlerini emeklilik yatırım fonlarında yönetir. Böylece birikimlerinin piyasada değişen koşullara göre getiri avantajı en yüksek fonlarda değerlenmesi sağlanır.

Fon dağılım değişikliği hakkımı Portföy Yönetim Şirketine (PYŞ) ne zaman devretmeliyim?

Dilediğin zaman fon dağılım değişikliği hakkını sana sunmuş olduğumuz PYŞ’ye devredebilirsin.

Fon dağılım değişikliği hakkımı neden Portföy Yönetim Şirketine (PYŞ) devretmeliyim?

Konusunda uzman PYŞ çalışanları, piyasaları her gün takip ederek ve Risk Profil Anketi sonucuna göre tercih ettiğin karşılaştırma ölçütü ile piyasa koşulları dikkate alınarak senin için en uygun fon tercihlerini yapar.

Birikimin, değişen piyasa koşulları dikkate alınarak avantajlı fonlarda değerlenir. Ancak PYŞ tarafından herhangi bir getiri garantisi verilmemektedir.

Uzmanlar senin için piyasa araştırması ve tercihleri yaparken sana zaman tasarrufu sağlamış olur.

Yatırım uzmanları yılda 12 defa olan fon dağılımı değişikliği hakkının en avantajlı şekilde kullanılmasını sağlar.

Fon dağılımı değişikliği hakkını Portföy Yönetim Şirketine (PYŞ) nasıl devrebilirsin?

İnternet şubemiz üzerinden PYŞ devrini yapabilirsin. Şubemize giriş yapıp “Fon dağılım değişikliği hakkımı portföy yönetim şirketine devretmek istiyorum” butonuna tıkladığında öncelikle Risk Profil Anketi doldurmalısın. Hemen sonrasında fon getirilerinin karşılatırma ölçütünü belirlemeli ve işlemine onay vermelisin. Böylece PYŞ devir işlemini tamamlamış olacaksın.

Fon dağılımı değişikliği hakkının Portföy Yönetim Şirketine (PYŞ) devredilmesinin ücreti nedir?

Fon dağılım değişikliği hakkını PYŞ'ye devrettiğinde söz konusu hizmet nedeni ile elde etmiş olduğun getiri, tercih etmiş olduğun fon getirilerinin karşılaştırılacağı karşılaştırma ölçütünün (örneğin Vadeli Mevduat) yıllık getirisinin üzerinde olması durumunda, üzerinde kalan getirinin %20'si oranında hizmet bedeli doğacaktır.

Eğer fonun, kıyaslamak istediğin karşılaştırma ölçütünün piyasadaki kazancının altında kalırsa ücretlendirme yapılmaz.

Türk vatandaşlığı için BES alımında minimum giriş tutarı nedir?

“Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca en az 500.000 Amerikan Doları (USD) veya karşılığı döviz tutarındaki katkı payını 3 yıl boyunca sistemde tutmak gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için BES'e giriş yapan kişi devlet katkısı alabilir mi?

Bahsedilen uygulama ile BES sözleşmesi başlatan yabancı katılımcıların, bu işlem esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından dolayı devlet katkısı alabilmesi mümkün değildir.

Vatandaşlık için hangi BES fonları alınabilir?

Bahsedilen uygulama ile seçilebilecek olan fonlar, SEDDK tarafından belirlenecektir.

Türk vatandaşlığı için BES alımında minimum süre nedir?

Sistemde 3 yıl kalma şartı bulunmaktadır.

BES ile Türk vatandaşlığı alımında hangi şartlar sağlanmalıdır?

13 Mayıs 2022 tarihli ve 31834 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” uyarınca en az 500.000 Amerikan Doları (USD) veya karşılığı döviz tutarındaki katkı payını, kapsamı SEDDK tarafından belirlenen fonlarda tutarak sistemde 3 yıl kalma şartı ile BES sözleşmesi başlatan yabancıların istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkân tanınmıştır.

Banka/Debit ve Ön Ödemeli Kart Blokaj Süresi Nedir?

Katkı payı ödemesinin banka/debit ve ön ödemeli kart ile yapılması halinde yurt içi bankalara ait banka/debit ve ön ödemeli kartlar için blokaj süresi 8 gün uygulanmaktadır. Blokaj süresi bankalarla yapılan anlaşmalar çerçevesinde değişiklik gösterebilir.