Aklında Soru Kalmasın!

Eğer aramaların sonuçsuz kaldıysa, talebini karşılamıyorsa veya farklı biz çözüm arayışındaysan, biz sana ulaşalım.

Teşekkürler, Ahmet

HDIFiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ye göstermiş olduğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz en kısa süre içerisinde sana en uygun çözümü sunabilmek adına, vermiş olduğun telefon numarası üzerinden seninle iletişime geçecek.

Ürünlere Göz At
yabancilar-icin-bes-ile-tc-vatandasligi-mumkun-banner

BES Başlatan Yabancılar İçin Türk Vatandaşlığı Artık Mümkün

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in yürürlüğe konulmasına ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46. maddesi gereğince verilen karar, Resmi Gazetede 5554 karar sayısı ile 12 Mayıs 2022 tarinde yayımlandı. Buna göre en az 500.000 Amerikan Doları (USD) veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, belirlenen fonlarda ve 3 yıl boyunca sistemde kalma şartıyla BES'e yatıran yabancılar için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanma imkânı tanındı.

Resmi Gazetede kararın yayımlanması üzerine Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından da kamu bilgilendirmesi yapıldı. Kurumun yayımladığı bilgilendirme şu şekilde:

“Bilindiği üzere, 13/5/2022 tarihli ve 31834 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" uyarınca en az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı Kurumumuz tarafından belirlenen fonlarda tutma ve üç yıl sistemde kalma şartıyla bireysel emeklilik sistemine (BES) yatıran yabancıların istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkân tanınmıştır. Ancak bahsedilen yabancı katılımcıların, hâlihazırda BES katılımcılarına sağlanan %30 oranındaki Devlet katkısından yararlanma durumları hakkında tereddüt hâsıl olduğu Kurumumuza muhtelif kanallarla iletilmiştir.”

“Devlet katkısı uygulamasına dayanak teşkil eden 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun ek 1 inci maddesi uyarınca bir katılımcının BES’e yatırdığı katkı payından Devlet katkısı alabilmesi için sağlaması gereken koşullar kapsamında, katılımcının Türk vatandaşı olması veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28 inci maddesi kapsamında yer alması gerekmektedir. Bu çerçevede, istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanmak üzere BES’e en az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında katkı payı yatıran yabancı katılımcıların bu işlem esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından dolayı Devlet katkısı alabilmesi mümkün bulunmamaktadır.”

“Uygulamanın diğer detaylarına ilişkin düzenleme ve duyurular bilahare Kurumumuzca yapılacaktır.”

“Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Türk vatandaşlığı için BES alımında minimum giriş tutarı nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için BES'e giriş yapan kişi devlet katkısı alabilir mi?

Vatandaşlık için hangi BES fonları alınabilir?

Türk vatandaşlığı için BES alımında minimum süre nedir?

BES ile Türk vatandaşlığı alımında hangi şartlar sağlanmalıdır?