Aklında Soru Kalmasın!

Eğer aramaların sonuçsuz kaldıysa, talebini karşılamıyorsa veya farklı biz çözüm arayışındaysan, biz sana ulaşalım.

Teşekkürler, Ahmet

HDIFiba Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ye göstermiş olduğun ilgiden ötürü teşekkür ederiz. Müşteri Hizmetleri Ekibimiz en kısa süre içerisinde sana en uygun çözümü sunabilmek adına, vermiş olduğun telefon numarası üzerinden seninle iletişime geçecek.

Ürünlere Göz At
banner-fon-oneri-yorumu-agustos-2022-fibaemeklilik

Temmuz 2022 Ekonomi Yorumu

TÜFE Temmuz'da aylık % 2,37 artış gösterdi ve bir önceki yılın aynı ayına göre  %79,60 seviyesinde arttı. TCMB 28 Temmuz tarihinde yapmış olduğu para politikası toplantısında faizleri sabit bırakırken liralaşma stratejisinin devam edeceğini vurguladı. Ay içinde yatırım araçlarındaki getirilere bakıldığında BİST-100 endeksinin %7,8, TL/dolar kurunda ise %7,4 civarı bir yükselme gözlemlenirken uzun vadeli gösterge tahvil faizi 19,36’dan 17,82’ye geriledi.

Yurtdışında ise FED’in  faizleri 75 baz puan artırmış olmasına rağmen, Başkan Powell’ın bunun yanı sıra yapmış olduğu güvercin yorumlar nedeniyle borsalar, ayı yükseliş trendinde kapattı.

ECB tarafında ise 50 baz puanlık bir artırım görüldü. daha önce yaptığı 50 baz puanlık artış yönlendirmesine rağmen değişen piyasa beklentileri paralelinde 75 baz puanlık artış gerçekleştirdi. FED üyelerinin 2023 yıl sonu için medyan politika beklentisi %3.8’e yükseldi. Ayrıca, gerçekleştirilen olağanüstü toplantı ile üye ülke tahvil faizlerinde ayrışma riskine karşı yeni önlemler planlandığı duyuruldu.

Temmuz ayı içinde gerçekleştirdiğimiz portföy dağılım önerisi ile tüm risk gruplarında (düşük, orta ve yüksek) altın ağırlığımızı artırdık. Bunun altında yatan neden, özellikle ABD’de yüksek çıkmaya devam eden enflasyon verilerinin FED’i daha agresif olmaya iteceği gerçeğinin fiyatlamasında belli bir noktaya gelindiğini, bundan sonraki dönemde 1800 dolar/ONS civarındaki altını daha sert şekilde aşağı itebilmek için FED’in beklenenden de daha şahin bir sürpriz yapmak zorunda kalacağı düşüncemiz idi.

Tavsiyemiz sonrasında ABD’de bir dizi ekstra kötü enflasyon sürprizi gelmesi, altını daha da aşağı itmeyi başarsa da ay sonu itibarıyla altın 1800 dolar/ons seviyelerine tekrar yaklaştı.

Temmuz ayı başında yaptığımız diğer değişiklikle de müşterilerimizin hisse ağırlıklı değişken fonumuz EIE’deki yüzdelerini artırmıştık. Ay içinde yükseliş trendini koruyan BİST-100 endeksi, bu önerinin faydalı olmasını sağladı.

Değişikliklerimiz aşağıda bulunmaktadır.

temmuz-2022-ekonomi-yorumu-tablo-2